Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie din Romania pentru perioada lucrată de un ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie din Romania pentru perioada lucrată de un cetățean ...

Este vorba despre un cetățean român născut în Ploiesti, care a absolvit facultatea de medicină, a devenit medic urolog, a profesat in jud.Prahova o perioada de 8 ani, apoi a emigrat în Austria și a practicat medicina acolo. Este in vârstă de peste 68 ani, s- a pensionat în Austria la vârsta de 64 ani și 6 luni, având probleme de sănătate.
Întrebarea este dacă are dreptul la pensie și de la statul român pentru perioada lucrată aici, plus perioada studiilor superioare la cursuri de zi.
Mulțumesc!
Lionne28, utilizator
Ce stagiu de cotizare are in Romania ? .. ii trebuiesc minim 15 ani?