avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua prin hotărârea de divorț copilul îmi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua prin hotărârea de divorț copilul îmi este încredințat ...

Bună ziua prin hotărârea de divorț copilul îmi este încredințat mie,eu mama am custodia total,domiciliu copilului este la mine,între timp am schimbat domiciliu, mai este nevoie de vreo procura de la tatăl copilului ca este de acord ca și copilul sa își schimbe domiciliul, ținând cont ca tutela totala îmi este incredinta numai mie?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:13, 29 Ianuarie 2024
Nu e vorba de tutela nu e vorba de custodie ci de autoritate părintească exclusiva.Daca în
Hhotărârea judecătorească scrie ca dvs exercitati autoritatea părintească în mod exclusiv atunci nu aveți nevoie..
În hotărârea de divorț scrie asa: Dispune ca exercitarea autorităților părintești fata de minorul ...născut la data de ...sa se facă de către reclamanta,pârâtul păstrând dreptul de a veghea asupra modului de creștere,precum și dreptul de a consimți la adopția acestuia.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu e vorba de tutela nu e vorba de custodie ci de autoritate părintească exclusiva.Daca în
Hhotărârea judecătorească scrie ca dvs exercitati autoritatea părintească în mod exclusiv atunci nu aveți nevoie..

nu aveti nevoie de acord

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport pentru minor de 4 ani pysykmady pysykmady Buna ziua,in primul rand tin sa va multumesc pentru sfaturile acordate in privinta divortului.Acum sunt divortata si copilul mi-a fost incredintat mie,el nu sa ... (vezi toată discuția)
Custodie Larisa iosiv Larisa iosiv Am un copil de 5 ani in custodie comuna domiciliu la mine(mama), fara program stabilit de vizite...tatal nu a venit sa vada copilul de 2ani jumatate, si nu a ... (vezi toată discuția)
Obtinerea custodiei totale a copilului Izabela22 Izabela22 Buna ziua! As dori sa stiu care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite pentru obtinerea custodiei avand in vedere urmatoarele;in urma unei relatii de ... (vezi toată discuția)