Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt din Brăila, am fost căsătorită în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt din Brăila, am fost căsătorită în Constanța, după ...

Sunt din Brăila, am fost căsătorită în Constanța, după despărțire mam reîntors însărcinată inapoi în Brăila, copilul născut în Brăila, după divorț sa stabilit ,exercitarea drepturile părintești sa fie făcute de către mine.Din 2015 și eu și copilul suntem statibiliti în Germania, am revenit în România sa îmi schimb buletinul din cauza ca expirase dar sa schimb și domiciliu,copilul a făcut 14 ani și vreau sa ii fac buletin cu noua adresa,dar doamna de la ghișeu a zis ca nu se poate ca în sentința de divorț scrie ca domiciliu sa se facă la mine dar la adresa care scrie în sentința,acum nu știu ce sa mai fac,ce ma sfătuiți sa îmi iau un avocat sa ma duc la evidenta populație, sau sa ma duc la un avocat sa îmi dea o înștiințare precum nu am nevoie de procura din partea tatalui
Mergeti la conducerea serviciului de evidenta a persoanei caci nu conteaza ce adresa este data acum 9 ani intr o sentinta, insa atat dvs cat si copilul tb sa aveti acelasi domiciliu.

Daca aveti exercitare exclusiva a drepturilor parintesti nu aveti nevoie de semnatura tatalui.
Sentința de divorț este data din septembrie 2012

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Mergeti la conducerea serviciului de evidenta a persoanei caci nu conteaza ce adresa este data acum 9 ani intr o sentinta, insa atat dvs cat si copilul tb sa aveti acelasi domiciliu.

Daca aveti exercitare exclusiva a drepturilor parintesti nu aveti nevoie de semnatura tatalui.

Depinde cum s-a formulat cererea la instanta si cum se specifica in sentinta. Daca s-a stabilit domiciliul nu la o adresa anume iar sentinta face referire doar la stabilirea domiliciului minorului la mama, indiferent de locul unde are mama domiciliu acolo este si domiciliul minorului.
Sunt unii functionari cu minte obtuza si nu inteleg termenii astfel ca ar trebui sa incercati din nou eventual solicitati audienta ptr rezolvarea problemei. Avand autoritate exclusiva de exercitare a drepturilor minorului, nu se mai pune problema acordului celuilalt parinte.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Face referire la domiciliu mamei la adresa care o aveam atunci

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Depinde cum s-a formulat cererea la instanta si cum se specifica in sentinta. Daca s-a stabilit domiciliul nu la o adresa anume iar sentinta face referire doar la stabilirea domiliciului minorului la mama, indiferent de locul unde are mama domiciliu acolo este si domiciliul minorului.
Sunt unii functionari cu minte obtuza si nu inteleg termenii astfel ca ar trebui sa incercati din nou eventual solicitati audienta ptr rezolvarea problemei. Avand autoritate exclusiva de exercitare a drepturilor minorului, nu se mai pune problema acordului celuilalt parinte.

Da, dar daca intre timp nu mai locuiti acolo nu e nicio problema,

Ar fi absurd sa prezentati o hotarare judecatoreasca oriunde va mutati de a lungul minoratului copilului.

V am spus: important e ca minorul sa aiba acelasi domiciliu ca si dvs. Aceasta este interpretarea corecta, spre a produce efecte a hotararii.

Mergeti in audienta la conducatorul serviciului cum v am sfatuit.

Acum daca se demola blocul? Cadea la cutremur? Ce faceam, nu mai facem buletin la copil? Pai e importanta o adresa sau ca minorul sa poata fi identificat si legitimat corect, sa aiba plinatatea drepturilor civile date de cartea de identitate...sa nu fim absurzi zau.