avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de privilegiu imobiliar

Buna ziua. Am achizitionat in 2019 un apartament, care avea inscris in extrasul de carte funciara "drept de privilegiu imobiliar" din 2003. Notarul mi-a spus la momentul cumpararii ca acest drept dupa 20 ani nu mai are valabilitate. Cum se poate "scoate" din Cartea Funciara acest lucru? La cine trebuie sa ma adresez? Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2024
gabybej, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:44, 30 Ianuarie 2024
Prin intermediul instanței de judecata. Sau la notar, dacă cel în beneficiul căruia este înscris privilegiul da o declarație în acest sens.
Nu cunosc persoana, nu stiu nici ce varsta are sau daca mai este printre noi.
Ultima modificare: Marți, 30 Ianuarie 2024
gabybej, utilizator
numai in instanta. Nu inteleg de ce ati acceptat sa cumparati cu sarcina.
Trebuie sa ma adresez unui avocat? Multumesc..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
asa ar trebui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Privilegiul vanzatorului... ContSters4579 ContSters4579 ...daca la cumpararea dreptului de proprietate asupra unui imobil nu este nevoie de prezenta ambilor soti considerati ca in cazul in care pretul nu se achita ... (vezi toată discuția)
Privilegiu imobiliar Bog-Ppvc Bog-Ppvc Bună ziua Am scos un extras de carte funciară pentru un imobil pe care aș vrea să-l achiziționez de la un proprietar persoană juridică. Societatea ... (vezi toată discuția)
Privilegiu imobiliar se pune pe nume sau pe imobil? IonicaTudor IonicaTudor Buna ziua, Am o garsoniera mostenita de la tatal meu decedat martie 2018. Am obtinut certificat de mostenitor si extras de carte funciara(19 iunie). Am ... (vezi toată discuția)