Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de privilegiu imobiliar

Buna ziua. Am achizitionat in 2019 un apartament, care avea inscris in extrasul de carte funciara "drept de privilegiu imobiliar" din 2003. Notarul mi-a spus la momentul cumpararii ca acest drept dupa 20 ani nu mai are valabilitate. Cum se poate "scoate" din Cartea Funciara acest lucru? La cine trebuie sa ma adresez? Multumesc.
gabybej, utilizator
Prin intermediul instanței de judecata. Sau la notar, dacă cel în beneficiul căruia este înscris privilegiul da o declarație în acest sens.
Nu cunosc persoana, nu stiu nici ce varsta are sau daca mai este printre noi.
gabybej, utilizator
numai in instanta. Nu inteleg de ce ati acceptat sa cumparati cu sarcina.
Trebuie sa ma adresez unui avocat? Multumesc..
asa ar trebui.