Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat, Administrator, Angajat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat, Administrator, Angajat

Buna seara,

As dori sa va intreb, daca in cazul in care deschid o S.C. eu si inca doi asociati, as putea indeplini functia de administrator si angajat in acelasi timp in firma respectiva, neuitand faptul ca sunt si asociat?

Multumesc,
Da, se poate fara nici o problema!
puteti sa imi spuneti si mie daca exista un articol de lege care reglementeaza acest lucru? am auzit ceva de genul ca daca esti administrator nu poti sa fii si angajat cu carte de munca in firma....
Art. 196 ind. 1 al.4: "Dispozitiile privitoare la administrarea societatilor pe actiuni nu sunt aplicabile societatilor cu raspundere limitata , indiferent daca sunt sau nu supuse obligatiei de auditare"
La SA-uri exista interdictia pentru organele de conducere de a fi si salariati.
La SRL, Inchei un contract de munca pentru functia de director (general, executiv, coordonator,simplu...)ce denumire iti convine si il inregistrezi la ITM.
Bafta!
multumesc frumos pentru raspuns :)