Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj in caz de contract de colaborare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj in caz de contract de colaborare

Buna ziua
In ce conditii as putea primi somaj avand in vedere urmatoarele:
Pe cartea de munca am:
aug 2007- 17 nov 2007- salar 1200
nov 2008-ian 2009- salar 1100
ian 2009- iunie 2009 salar 1200
si din 1iul 2009-prezent= contract colaborare 2h/zi 300 lei
(din pacate din aug 2007 lucrez continuu, insa angajatorul din perioadele netrecute nu a vrut sa imi faca acte, iar din iulie anul trecut lucrez tot norma intreaga, insa din motive de criza nu am avut de ales..).
Ar trebui sa am vechime mai mare in cartea de munca? cat anume.
Pt calcularea somajului ce salar se ia in considerare?
In cazul in care eu sunt trecuta in somaj, firma angajatoare poate sa angajeze pe cineva in locul meu, pe acelasi post?

Imi cer scuze daca repet cumva alte intrebari, insa ma intereseaza un raspuns concret in cazul meu.
multumesc
numai bine

fata de datekle prezentate benefi9ciati de indemnizatie de somaj pentru 6 luni.Atentie daca v-a desfcut contractul de munca si nu l-a transformat in contract in timp partial puteti pierde acest beneficiu.Daca va disponibilizeaza nu poate angaja o alta persoana in locul dv, timp de 12 luni
1. Daca nu sunteti salariata (cu contract individual de munca - CIM) nu veti beneficia de indemnizatie de somaj.
2. Angajatorul v-a pacalit incetand CIM si apeland la contractele de colaborare care nu va ofera nici o protectie sociala. Nu trebuia sa faceti aceasta prostie!
3. Contractul de colaborare ne se supune Codului muncii ci Codului civil.
4. Prin contractul de colaborare nu aveti salariu ci o remuneratie pentru munca depusa, conform contractului incheiat. Nu beneficiati nici de vechime pentru pensie nici de somaj.
5. Faceti o sesizare la ITM care va face o verificare a celor spuse de dvs. si s-ar putea sa constate ca angajatorul foloseste forta de munca in afara legii si va suporta consecintele.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
:( pacat...mda..
Avand in vedere ceea ati zis mai sus, in cazul in care obtin un contract nou inregistrat si pe cartea de munca cu norma intreaga, cate luni trebuie sa mai fie trecute ca sa beneficiez de somaj?
Inregistrarea unui nou contract si apoi trimiterea mea in somaj obliga angajatorul la plata unor taxe/ anumite obligatii? Cat /ce anume?
Multumesc

Si inca o intrebare: cu prezentul contract de colaborare beneficiez de asigurare de sanatate la spitalele de stat, ca persoanele care au norma intreaga?
1. Ca sa beneficiati de indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti doua conditii:
- sa va inceteze contractul individual de munca din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti lucrate 12 luni, nu neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator.
2. Nu va faceti griji in legatura cu angajatorul. El stie foarte bine ce are de platit la stat: impozitele si contri butiile retunute salariatilor pe statul de plata si contributiile sale pentru pensie, sanatate, somaj si alte taxe.
3. V-am spus mai sus ca in perioada cat aveti contract de colaborare nu aveti nici o protectie sociala. Doar daca platiti la Casa de Sanatate sa puteti beneficia de protectia acesteia.