Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj in caz de contract de colaborare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj in caz de contract de colaborare

Buna ziua
In ce conditii as putea primi somaj avand in vedere urmatoarele:
Pe cartea de munca am:
aug 2007- 17 nov 2007- salar 1200
nov 2008-ian 2009- salar 1100
ian 2009- iunie 2009 salar 1200
si din 1iul 2009-prezent= contract colaborare 2h/zi 300 lei
(din pacate din aug 2007 lucrez continuu, insa angajatorul din perioadele netrecute nu a vrut sa imi faca acte, iar din iulie anul trecut lucrez tot norma intreaga, insa din motive de criza nu am avut de ales..).
Ar trebui sa am vechime mai mare in cartea de munca? cat anume.
Pt calcularea somajului ce salar se ia in considerare?
In cazul in care eu sunt trecuta in somaj, firma angajatoare poate sa angajeze pe cineva in locul meu, pe acelasi post?

Imi cer scuze daca repet cumva alte intrebari, insa ma intereseaza un raspuns concret in cazul meu.
multumesc
numai bine

revin cu urmatoarele precizari:
Nu am nici o copie/ original al ultimului act incheiat, am numai o copie a cartii de munca. datele trecute acolo sunt:
incadrat pe durata nedeterm conf ART12(1 ) din CM 1. 10 2008 - contract de munca
modificat salariul- 1.1.2009 - contr. munca
modificat salariul si durata munci 2h/zi 1.07.2009 act aditional.
Va rog sa imi explicati daca cf datelor de mai sus ( anume termenul "ACT ADITIONAL"), sunt sau nu sub protectie sociala? Din ce inteleg eu de pe cartea de munca si cf primului raspuns dat de dl. Dan Top, nu este desfacerea/ incheierea contractului ci un act in continuarea celui deja existent cu modificare norma/salar. Este asa?
Daca da, cele 2 h pe zi sunt luate in calcul pentru cele 12 luni lucratoare necesare somajului?
Multumesc pt timp!

1. Ne-ati aburit de tot. Nici nu stiti ce fel de contract aveti.
2. Din datele copiate din carnetul de munca reiese ca in ultimele 8 luni aveti contract individual de munca cu 2 ore pe zi care, pentru somaj, valoreaza numai 2 luni cu 8 ore pe zi.
3. Daca va concediaza cu 1 martie puteti beneficia de indemnizatie de somaj deoarece in ultimele 24 de luni aveti 8 luni cu 2 ore pe zi si 16 luni cu 8 ore pe zi, adica in total 18 luni cu 8 ore pe zi.