Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calculul concediului de odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calculul concediului de odihna

am urmatoarea situatie: angajatul a avut norma partiala (o ora/zi)din feb.2009 pana in aug.2009 iar din sept.2009 a trecut la norma intreaga(8 ore/zi)
situatia salariului pe ultimile 3 luni se prezinta astfel:
aug 150 lei brut
sept. 1200 lei brut
oct. 1200 lei brut
cum calculez 10 zile co in luna nov.?
adelinadanciulescu, utilizator
CCM unic la nivel national 2007-2010

Art. 59. - (1) Pe durata concediului de odihnă, salariaţii vor primi o indemnizaţie ce reprezintă media zilnică a veniturilor din ultimele trei luni anterioare lunii în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(2) Indemnizaţia de concediu nu poate fi mai mică decât salariul de bază, sporul de vechime şi indemnizaţia pentru funcţia de conducere, luate împreună, corespunzător numărului de zile de concediu.
Conform citatului dat de Angela NEDELCU din CCM unic la nivel national 2007-2010 suma luata in calculul concediului de odihna este 1200 lei brut; aceasta se imparte la cele 21 zile lucratoare si se inmulteste cu 10 zile de CO, adica 571 lei brut.