Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am o situație legată de o expropriere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am o situație legată de o expropriere parțială ...

Buna ziua, am o situație legată de o expropriere parțială.
În acest moment am primit o Notificare de expropriere pentru o porțiune din curtea casei în care locuim. Ni se oferă, desigur o sump foarte mică doar pentru teren, însă această expropriere va presupune o serie de lucrări de reamanajare (mutare gard, refacere gard, mutare fosă, platou parcare mașină etc).
Înteleg că eu pot contesta decizia de expropriere (care nu a sosit încă), în instanță și că legea prevede acum că această acțiune nu va suspenda procesul de expropriere.
Asta înseamnă că dacă procesul durează trei ani (să spunem) ei pot pretinde demolarea gardului înainte ca acest proces să fie finalizat, sau sunt obligați să aștepte până instanța va da decizia și eu voi încasa despăgubirea? Că doar legeaspune că despăgubirea trebuie să fie prealabilă, dar dacă exproprierea nu se mai suspendă, nu se bate asta cap în cap?
Buna ziua, dvs. nu puteti contesta exproprierea in sine ci doar cuantumul despagubirii. In consecinta, este firesc ca procesul sa nu suspende procedura exproprierii cata vreme dvs., la sfarsitul procesului nu puteti obtine decat un cuantum mai mare al despagubirilor.
Mulțumesc pentru răspuns. Deci, este exact așa cum am crezut: Eu va trebui să mut gardul și toate cele pe banii mei, înainte de a primi despăgubirea de la ei. Mă întreb oare ce se va întâmpla dacă nu mut gardul...vin pur și simplu peste noi și îl dărâmă?