Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata ore de noapte in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata ore de noapte in weekend

BUna ziua. Daca un salariat are tura lui intr-o zi de weekend si pe timp de noapte, i se va plati sporul de wk si sporul de noapte sau se vor plati si ore suplimentare? Multumesc
Bună ziua! Trebuie văzut întâi ce prevederi sunt menționate în Contractul colectiv de muncă. In situația în care se lucrează în ture pe funcții cu flux continuu, sporul pentru zilele lucrate in Week-end poate diferi de sporul pentru angajații care sunt de obicei liberi in week-end. Orele de noapte se evidențiază și se plătesc cu sporul aferent ( dacă sunt intrunite condițiile legale si contractuale pentru munca de noapte). Dacă este tura angajatului in mod normal și nu stă peste program, care sunt orele suplimentare ?
i se va plati sporul de wk si sporul de noapte