avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Imi puteti spune va rog cum poate mama mea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Imi puteti spune va rog cum poate mama mea cu vechime ...

Buna ziua. Imi puteti spune va rog cum poate mama mea cu vechime in munca de 35 de ani in Romania si 10 in Spania sa iasa la pensie anticipata? Care este procedura si cum poate acumula si anii lucrati in Spania la vechime? Multumesc. O zi buna.
Cel mai recent răspuns: Bogdan19-86 , utilizator 16:16, 3 Februarie 2024
Cand e nascuta mama dvs. ? pentru iesirea la pensie anticipata nu e suficient sa aiba stagiul de cotizare indeplinit , exista si conditie de varsta .
1965
Implineste 59 ani in aprilie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata oana irimia oana irimia Va rog frumos sa ma ajutati cu raspuns concret privind posibilitatea pensionarii anticipate pentu mama mea . Situatia ei este urmatoarea : nascuta in 1953 . ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt barbat , functionar public, nascut in decembrie ... DANYDANA65 DANYDANA65 Buna ziua, Sunt barbat , functionar public, nascut in decembrie 1965, iar in anul 2021 am acumulat 35 de ani vechime, cand si in ce conditii pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)