Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inscrieri in carnetul de munca referitoare la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inscrieri in carnetul de munca referitoare la suspendare cim conf. art. 52 alin 1 lit. d

Buna ziua,
Am un angajat caruia i-am suspendat cim in baza art. 52 alin 1 lit e ( somaj tehnic) , am respectat cerintele legale ,am anuntat ITM-ul ,am facut act aditional, i-am facut inscrisurile in cartea de munca etc. Toate bune.
Suspendare a fost facut de o perioada determinata iar acum sunt pusa in situatia de a prelungi aceasta suspendare. Ii fac un nou act aditional dar cum scriu in cartea de munca la coloana 2 ( mutatia intervenita) "prelungit suspendare " ?.
elyababau, utilizator
Presupun ca ati facut o decizie si nu un act aditional.
Apoi, presupun ca baza legala a fost art. 52 (1) lit. d) si nu lit. e) care se refera la detasare.

Da, veti face inscrisul "prelungit suspendare CIM cf art. 52(1) lit.d) din Codul muncii"
iar ca baza legala treceti dispozitia nr ../.... emisa de angajator prin care se dispune prelungirea perioadei de somaj tehnic.
Daca in decizie este trecta perioada exacta de prelungire (adica de la data de... la data de....) nu mai este necesara intocmirea unei noi decizii de incetare a suspendarii.
La data expirarii termenului de suspendare veti face inscrisul in carnetul de munca de reluare a activitatii iar baza legala va fi tot decizia aceea de suspendare (ptr ca prevede perioada de suspendare).
Baza legala este art. 52 (1) lit. d CM asa cum am trecut la numele subiectului.( se mai intampla sa gresim).
Multumesc pt. raspuns !
Decizia de intrerupere a activitatii a fost data de administratorul , salatiatei i s-a oferit posibilitatea sa aleaga intre somaj si suspendat cim in baza art. 52 alin. 1 lit d. Fiind vorba de vointa ambelor parti s-a incheiat un act aditional.
Decizia era suficienta.