Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Am deținut o funcție de conducere , cu exercitare ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Am deținut o funcție de conducere , cu exercitare temporara, ...

Am deținut o funcție de conducere , cu exercitare temporara, Sef serviciu instituție publica.
După reorganizarea instituției, funcția de conducere s a desființat. Astfel m am întors la funcția de execuție din serviciul respectiv . Serviciul a fost transformat în compartiment și trecut în subordinea altui serviciu.
Acum îndeplinind funcția de execuție, conducerea are voie sa mi modifice fisa de post cu atribuții ale funcției de conducere deținute anterior?????

Acum conducere
Codul Muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
....
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
Ce inseamna sub rezerva legalității lor.??? Exista funcție de sef serviciu căruia trebuia sa ii modifici fisa de post cu atribuții de conducere. Are dreptul sa dea atribuții de conducere unei funcții de execuție .???? Pentru faptul ca temporar am executat niște atribuții ale unei funcții de conducere ma obliga acum s le si deplinesc în continuare ?????
Am revenit la fisa mea de post.
Ce determina modificarea fisei mele de post dacă nu a intervenit nicio modificare în contract.?????
Managerul asta poate sa facă orice ,,,,, dar nu trebuie sa tina cont de pregătirea profesionala și încadrare ????
Încadrarea mea este funcție de execuție.

alexandrinagina, utilizator
Adică nu ii incarca fisa de post a șefului de serviciu dar i. Schimb le distribuie ca tre funcții de execuții deși ele reprezinta sarcini de decizie și răspundere., mai ales ca șeful de serviciu a beneficiat de modificate CIM prin act adițional de modificare a felului muncii .
alexandrinagina, utilizator