avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Duplicat Certificate .Buna ziua ! Mama mea in varsta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Duplicat Certificate .Buna ziua ! Mama mea in varsta de 85 de ani , este diagnosticata ...

Buna ziua ! Mama mea in varsta de 85 de ani , este diagnosticata cu dementa senila , este greu transportabila si nu ii gasesc certificatul de nastere si casatorie in original.
Pot eu in calitate de fiica sa cer duplicat dupa aceste acte si care ar fi procedura .
VA MULTUMESC !
Cel mai recent răspuns: Sleam M , utilizator 12:36, 5 Februarie 2024
Nu aveți acest drept, decât doar dacă o puneți sub curatelă, și mergeți la starea civilă cu hotărârea instanței de judecată.
Pune-o pe mama dvs sub interdicție pentru lipsa de discernământ și obțineți o hotărâre judecătorească prin care sa fiți desemnată curatorul ei.
În baza acestei hotărâri, veți putea acționa în numele ei, având atribuții de administrare și conservare.
Cu acea hotărâre veți putea obține și duplicatele.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În urma procesului de punere sub interdictie, dvs deveniti tutorele interzisului, nu curator.
Pe parcursul procesului, puteti fi numit curator special pt rezolvarea problemelor urgente.

Pe mama trebuie sa o transportați la iml pt a fi expertizata.
Întrebare, de ce aveți nevoie de acele acte acum?



Art. 167

Numirea unui curator special

În caz de nevoie şi până la soluţionarea cererii de punere sub interdicţie judecătorească, instanţa de tutelă poate numi un curator special pentru îngrijirea şi reprezentarea celui a cărui interdicţie a fost cerută, precum şi pentru administrarea bunurilor acestuia.
Ultima modificare: Duminică, 4 Februarie 2024
gi-jane2, moderator
Dar nu-i nevoie de tutela specială pentru a obține duplicate ale certificatelor.
Este suficientă curatela și atât, și poate primi pensia și recomandatele de la poștă, și orice altceva........, are acces la contul bancar al dizabilului, poate ridica bani, poate actualiza datele contului.

Daca e nedeplasabilă cum o transportă pe la IML pentru expertiză.
Pentru curatelă nu se cere expertiză medico-legală.
Ultima modificare: Duminică, 4 Februarie 2024
Dapix, utilizator
Acum nu am nevoie ,dar in caz de deces pentru eliberarea certificatului este nevoie si de cele doua certificate in original.Si ma gandeam ce fac in situatia respectiva?
Ultima modificare: Duminică, 4 Februarie 2024
Sleam M, utilizator

Alte discuții în legătură

Curatela parinte bolnav dementa senila Broker_star Broker_star Buna ziua, Am o rugaminte fierbinte catre Dumneavoastra, sa ma indrumati sa obtin curatela mamei mele bolnava de dementa senila si nevazatoare, ambele ... (vezi toată discuția)
Procedura pentru a instaura curatela at_1970 at_1970 Buna ziua, as vrea sa stiu care e procedura pentru a instaura curatela pentru mama care are certificat de handicap pentru Alzheimer? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Succesiune arvat_t arvat_t Buna seara,in urma decesului mamei mele,suntem trei mostenitori.Unul din cei trei frati,este senil,diagnosticat cu dementa senila.In fata notarului ptr ... (vezi toată discuția)