Forum Discuţii juridice Executare silită Vorbind despre un apartament asupra căruia sunt puse ...
Discuție deschisă în Executare silită

Vorbind despre un apartament asupra căruia sunt puse doua schestre. ...

Vorbind despre un apartament asupra căruia sunt puse doua schestre. Primul, pentru o suma mai mica, si cel de al doilea pentru una mai mare. Litigiul legat de primul sechestru este in faza finala, foarte probabil ca proprietarul va trebui sa achite suma respectiva. Cel de al doilea este de durata, va mai dura pana se va lua o decizie. Eu vreau sa cumpar apartamentul respectiv, de comun acord cu proprietarul, pana să se ajunga la licitatie. Poate sa mi-l vanda daca este sub sechestru? Eu as dori sa il achizitionez asa, sechestrat, dupa care sa achit sumele respective. Ce ar trebui sa fac pentru asta?
Îl puteți cumpăra și pus sub sechestru, dar rămâne riscul ca debitorul să nu plătească creanțele, și astfel se va ajunge la scoaterea la licitație a imobilului.
De asemenea nu-l puteți cumpăra fără să-i plătiți vânzătorului contravaloarea în contul curent bancar.

Nu vă iasă costul prea scump, dacă plătiți odată vânzătorului contravaloarea imobilului, plus că mai plătiți și cele două creanțe pentru a obține ridicarea sechestrelor`??
Dapix, utilizator
Plata creantelor va fi parte din intelegere. Ideea e ca proprietarul ar obtine o valoare nerezonabila la licitiatie. Procedand asa, eu cumpar un imobil, el ridica sechestrul si ramane si cu o suma agreata. Multumesc pentru raspuns! Foarte util.