Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot cere restituirea taxei de timbru?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot cere restituirea taxei de timbru?

Am avut un proces de executare silita insa nu am solicitat restituirea taxei de timbru. Am pierdut in fond, am depus apel si am avut castig de cauzasi dosarul a fost trimis spre rejudecare. Aici instanta a admis in parte cererea de executare silita prin constatarea existentei clauzelor abuzive. Am depus apel insa a fost respins ca neintemeiat.
Pot cere restituirea taxei de timbru pentru fond si primul apel?
Când contestaţia la executare a fost admisă, iar hotărârea a rămas definitivă, taxa se restituie proporţional cu admiterea contestaţiei în termen de 1 an (art. 45 OUG 80/2013)