Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... si in legea 263/2010 si in legea 360/2023 la art.14 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

si in legea 263/2010 si in legea 360/2023 la art.14 alin (1) ...

si in legea 263/2010 si in legea 360/2023 la art.14 alin (1) scrie - In sistemul public de pensii sunt considerate perioade asimilate acele perioade in care asiguratul:......studii superioare la zi
alin (4) Prevederile de la alin (1) se valorifica pentru obtinerea unei categorii de pensie in conditiile prevazute de prezenta lege.
In conditiile in care stagiul de cotizare contributiv este de peste 35 de ani, calculul penalizarii pentru pensia anticipata partial are la baza un tabel prin care se determina procentul de diminuare.
Tabelul are 2 coloane, din care prima se refera la stagiul de cotizare realizat peste stagiul complet de cotizare (deci stagiul de cotizare peste 35 ani). Nu se specifica daca acest stagiu PESTE este contributiv sau nu. Am cautat si in normele de aplicare ale legii 263/2010 si nu am gasit.
Imi puteti indica ce articol si din ce lege sau hotarare stabileste ca acest stagiu PESTE TREBUIE SA FIE CONTRIBUTIV ?
Legea 360/2023 nu are nicio legatura cu Legea veche ... facultatea la zi nu intra in calcului stagiul de cotizare pentru pensie anticipata.
De ce? Eu am întrebat care este baza legala
Și nu ma refer la calculul stagiului de cotizare necesar pentru pensia anticipata.

Ma refer la stagiul peste cei 35 ani CONTRIBUTIVI.
goplanet, utilizator
1. Legea nr.263/2010
art. 49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
.....
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;
.....

art.62
..
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c).
,.....

2. Legea 360/2023
art. 39
(1) În sistemul public de pensii, stagiul de cotizare contributiv se constituie din însumarea perioadelor pentru care s-a datorat contribuția la bugetul asigurărilor sociale de stat de către asigurat și, după caz, de către angajator.
.....

Pe durata facultatii nu s-a datorat c.a.s. ..asadar, este stagiu de cotizare necontributiv.
Perfect deacord xu ce ați zis. Dar eu nu la asta ma refeream.

Repet, Am stagiul CONTRIBUTIV de 35 de ani, adică fără facultate, fără șomaj, fără concedii medicale, fără.......35 de ani pentru care am plătit contribuție CAS 35 de ani efectiv lucrați zi de zi

Care este baza legala pentru calculul penalizarii pentru pensie anticipata partiala?

goplanet, utilizator
art.65 din Legea 263/2010.

In prezent:
- pensia anticipată parțială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum și celor care au depășit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.

- La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate parțiale nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) din legea sus mentionata..