Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... autorizare operator - circular
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

autorizare operator - circular

Vom achizitiona un circular pentru secta piese metalice, urmand a fi folosit cu regularitate. Ce autorizare ar trebui sa aiba operatorul care il foloseste? Instruirea propriu-zisa privind folosirea o va face furnizorul.
apetra, utilizator
Pentru operator CNC gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Nu este suficienta instruirea operatorului de catre furnizorul echipamentului tehnice.
Operatorul trebuie sa aiba la dispozitie carte tehnica, instructiuni proprii, schema tehnica, etc. in original si in limba romana.
Echiapementul tehnic trebuie sa fie insotit de certificat de calitate si declaratie de conformitate (plus inscriptie CE de autorizare utilizare in UE), in original si in limba romana.