Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Cum interpretați Art. 105 din noua lege a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Cum interpretați Art. 105 din noua lege a învățământului ...

Bună ziua!
Cum interpretați Art. 105 din noua lege a învățământului universitar 199/2023 "Pentru absolvenţii învăţământului universitar de scurtă durată organizat potrivit prevederilor Legii învăţământului nr. 84/1995, abrogată, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durată de 3 ani, se asigură echivalarea cu ciclul I de studii universitare de licenţă, printr-o metodologie specifică, pe baza ECTS/SECT, potrivit legii."? Diploma tuturor absolvenților de colegii universitare de 3 ani(subingineri-studii terminate anterior introducerii sistemului Bologna) se echivalează cu ciclul I de licență sau se referă doar la cei din sistemul de învățământ?
Vă mulțumesc!
Se echivalează cu ciclul I de licență .
Va mulțumesc! Totuși, art.105 face parte din
Capitolul XII "Formarea inițială pentru cariera didactică în învățământul preuniversitar". Nu credeți că se referă doar la cadrele didactice?

Nu se refera numai la cadrele didactice.. se prevede destul de clar : " Pentru absolvenții învățământului universitar de scurtă ...."
Vă mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Nu se refera numai la cadrele didactice.. se prevede destul de clar : " Pentru absolvenții învățământului universitar de scurtă ...."

Și acea metodologie de echivalare exista? Vad ca exista doar pentru cadrele didactice

Cornel Vasile a scris:

Se echivalează cu ciclul I de licență .

anca000, utilizator