avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Nu imi elibereaza diploma de terminare ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Nu imi elibereaza diploma de terminare liceu,pe motiv ...

Buna ziua.
Nu imi elibereaza diploma de terminare liceu,pe motiv ca am ramas corigent la o materie.
Este legal,sau cum functioneaza?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:25, 9 Februarie 2024
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se elibereaza diploma de terminare a liceului , ci de absolvire a liceului . Si , pentru ca sa fiti absolvent de liceu , trebuie sa aveti nota de trecere la TOATE materiile . Ori , dvs. aveti o materie la care nu ati trecut . Dupa ce va luati corigenta , puteti primi o asemenea diploma .
Pot sa ma inscriu sa dau acea corigenta daca am terminat liceul acum 6 ani?
Va multumesc
CHKa a scris:

Nu se elibereaza diploma de terminare a liceului , ci de absolvire a liceului . Si , pentru ca sa fiti absolvent de liceu , trebuie sa aveti nota de trecere la TOATE materiile . Ori , dvs. aveti o materie la care nu ati trecut . Dupa ce va luati corigenta , puteti primi o asemenea diploma .

Nu este atât de simplu. Nu dai doar corijența. Să se intereseze la secretariatul liceului să vadă dacă trebuie să repete ultimul an de liceu. Și dacă are posibilitatea recunoașterii notelor și mediilor obținute anterior.
Absolvent de liceu este cel care promovează examenul de bacalaureat. Altfel, ai ca studii 12/13 clase fără diplomă de bac și nu ești absolvent de liceu.
Celalalt topic deschis de dvs ..s-a inchis

www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diploma de bacalaureat gicu73 gicu73 Sunt la o scoala de asistenţi medicali ,dar pînă în prezent nu am diplomă de bacalaureat deoarece am terminat 12 clase dar nu am obţinut diploma de ... (vezi toată discuția)
Refuz eliberare diploma fica mea a absolvit liceul fara bac iar ... Antik Antik Refuz eliberare diploma Fica mea a absolvit liceul fara bac iar secretara scolii spune ca nu se eliberează diploma ci doar foaie matricol.. Liceul este ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de indemnizatie de somaj daca nu dau bacalaureatul? Alexandere Alexandere Am si eu o intrebare,am terminat de curand liceul \\"12 clase\\" si m-am inscris la bac,dar nu cred ca doresc sa dau bacul anul acesta.Intrebarea este daca nu ... (vezi toată discuția)