Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Nu imi elibereaza diploma de terminare ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Nu imi elibereaza diploma de terminare liceu,pe motiv ...

Buna ziua.
Nu imi elibereaza diploma de terminare liceu,pe motiv ca am ramas corigent la o materie.
Este legal,sau cum functioneaza?
Nu se elibereaza diploma de terminare a liceului , ci de absolvire a liceului . Si , pentru ca sa fiti absolvent de liceu , trebuie sa aveti nota de trecere la TOATE materiile . Ori , dvs. aveti o materie la care nu ati trecut . Dupa ce va luati corigenta , puteti primi o asemenea diploma .
Pot sa ma inscriu sa dau acea corigenta daca am terminat liceul acum 6 ani?
Va multumesc
CHKa a scris:

Nu se elibereaza diploma de terminare a liceului , ci de absolvire a liceului . Si , pentru ca sa fiti absolvent de liceu , trebuie sa aveti nota de trecere la TOATE materiile . Ori , dvs. aveti o materie la care nu ati trecut . Dupa ce va luati corigenta , puteti primi o asemenea diploma .

Nu este atât de simplu. Nu dai doar corijența. Să se intereseze la secretariatul liceului să vadă dacă trebuie să repete ultimul an de liceu. Și dacă are posibilitatea recunoașterii notelor și mediilor obținute anterior.
Absolvent de liceu este cel care promovează examenul de bacalaureat. Altfel, ai ca studii 12/13 clase fără diplomă de bac și nu ești absolvent de liceu.
Celalalt topic deschis de dvs ..s-a inchis

www.avocatnet.ro/forum/discu...