Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 101....
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 101....

buna ziua. am urmatoarea situatie:
rd. 36 pierdere fiscala la sf. 2009 =-50589
imp.profit trim.1.2.3=4271
nu am depus d100 la dec.
intrebari:
1. chiar daca am pierdere fiscala, ar trebui sa am un imp.minim pe 2009 de 5733? unde trebuie trecuta suma asta in decl.101?
2. daca eu am pierdere fiscala, la rd.44 am 0, in cap. II rd.3 am 4271 si nu ar trebui sa am de dif de plata (rd.13.1)5733-4271=1462? daca da, unde si ce trec ca sa imi iasa suma asta?multumesc.
Eu am o situatie asemanatoare si am gasit o solutie dar nu stiu daca este corecta:
r3 4271(cat ati decl in anul 2009 in formular 100)
r9 5733(impozit min datorat pt 2009 pe care nu l-ati decl in formular 100)
la 13.1 veti obtine 1462 suma corecta.
Daca nu e corect depunem o rectificativa.
am vorbit acum cu cineva si mi-a zis asa: ca la rd.44 daca ai pierdere fiscala pui 0, la cap.II rd.3 pun 4271, la rd.9 , pun 2150(minim pt trim 4) si imi rezulta 4271-2150=2121 de recuperat. in situatia asta, pe tot anul 2009 eu de fapt nu platesc acel imp profit minim de 5733 in cazul meu, ci doar pe trim.4(pt ca am pus la rd.3 2150). mai asteptam pareri.o zi buna.
Beatrice, recomand completarea formularul D101 conform intructiunilor,nu cred ca ai mai urmarit raspunsurile la intrebarea postata de tine pe un alt topic,raspunsul @fat frumos a fost cat se poate de clara.
Exista posibilitatea ca o SC cu acelas profit sa plateasca impozit diferentiat.

katica, utilizator
regret, nu sunt Beatrice.... nu vreau sa fiu malitioasa, dar ar trebui sa te uiti mai atent cine ce si cui posteaza/raspunde intrebarilor.... o zi buna
@katica - raspunsul lui fat-frumos a fost .. cum se spune "pe langa", deoarece a folosit cu totul alte cifre. Sau - ca sa va citez "Exista posibilitatea ca o SC cu acelas profit sa plateasca impozit diferentiat".

De fapt , toata problema poate fi exprimata si fara cifre : daca sa inscriu ceva in rd.9 sau nu.

Daca urmez instructiunile ajung in situatia in care raman cu obligatia de plata mai mare decat cea rezultata din lege. Legea prevede ca obligatia mea este la nivelul calculatului, dar nu mai putin decat impozitul minim aferent celor 8 luni (iun cazul nostru , fiind vorba de anul 2009) de aplicabilitate.

Ce inseamna sa urmez instructiunile, katica ? Sa completez si rd.9 daca impozitul datorat strict pe trim.IV rezultat din calcul este 0 ?

IATA ce inseamna in cifre sa URMEZ INSTRUCTIUNILE :

rd. 1 = 10.000
rd. 3 = 20.000
rd. 9 = 2.150
rd. 13.2 = 7.850

Deci obligatiile mele declarative sunt de 20.000 - 7.850 = 12.150

Ce reprezinta aceasta suma de 12.150 > 10.000 ?