Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cemare in judecata Parchet contra unei ordonante de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cemare in judecata Parchet contra unei ordonante de clasare / penal

Cui ma adresez pentru chemare in judecata Parchet contra unei Ordonantei de clasare ( care dispune neinceperea urmaririi penale)?
Ma adresez Sectiei Contencios Administrativ sau sectiei penale?
Din cate stiu ar trebui in Contencios Administrativ, insa am auzit o parere cum ca, pentru cazurile penale trebuie la sectia penala.

Menționez ca a fost facuta procedura preliminara ( plangere in 20 zile la Parchet contra Ordonantei)

Va multumesc.
Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim- procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.
Bună ziua!
Mai întâi trebuie să faceti plângere împotriva soluției de clasare în termen de 20 de zile de la data când vi s-a comunicat copia actului privind soluția la prim-procurorul parchetului (mai exact la procurorul superior celui care a dat clasare). Aveți grijă cu cele 20 de zile că nu trebuie să le depășiți. Prim-procurorul are la dispoziție alte 20 de zile din momentul primirii plângerii ca să o soluționeze. Poate să o admită și atunci totul e bine că se reia urmărirea penală, însă poată să respingă plângerea. În acest din urmă caz, aveți alte 20 de zile de la data comunicării respingerii să introduceți plangerea la instanta care este competenta să judece cauza în fond (judecătorie, tribunal, curte de apel, depinde de infracțiune), competenta fiind a judecătorului de cameră preliminară din cadrul acelei instanțe.
Va multumesc pentru raspuns. Eu am aplicat acest art 339 din CPP pe care il mentionati, si anume am formulat plangere impotriva Ordonantei de clasare in in termen , cele 20 zile, organului ierarhic sup.( prim-procurorului) insa nu am primit raspuns nici dupa 2 luni. Acum sunt in acest punct.

Cf legii, daca nu primesc raspuns in 20/30 zile, trebuie sa ma adresez cat mai curand, dar nu mai tarziu de 6 luni , "intsantei competente".

.Intrebarea mea este: care este instanta competenta?

La Articolul 340 Plângerea împotriva soluțiilor de neurmărire sau netrimitere în judecată spune la alon (1) ca "Persoana a cărei plângere împotriva soluției de clasare, dispusă prin ordonanță sau rechizitoriu, a fost respinsă conform art. 339 poate face plângere, în termen de 20 de zile de la comunicare, la judecătorul de cameră preliminară de la instanța căreia i-ar reveni, potrivit legii, competența să judece cauza în primă instanță."

Intrebarea mea este: care este instanta careia i-ar reveni?

Cornel Vasile a scris:

Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim- procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.

Va multumesc.

Asa am facut, am formulat in 20 zile plangere impotriva ordonantei catre organul ierarhic superior si anume catre prim -procuror la Tribunalul de pe langa Judecatoria Sectorului x ( de acolo am primit ordonanta de clasare impotrivacareia am formulat plangerea ).
Problema e ca, dupa aproape 3 luni,nu am primit niciun raspuns. Am timp 6 luni sa ma adresez "instantei competente". Eu am primit clasarea de la Trib Judecătoriei Sectorului x. Este vorba de o fapta penala infractiune cu inchisoare. Care este "instanta competenta" ? Judecatoria Sectorului x, Tribunalul sau Curtea de apel? E pentru sectia penal.

Va multumesc!

Ștefania_26 a scris:

Bună ziua!
Mai întâi trebuie să faceti plângere împotriva soluției de clasare în termen de 20 de zile de la data când vi s-a comunicat copia actului privind soluția la prim-procurorul parchetului (mai exact la procurorul superior celui care a dat clasare). Aveți grijă cu cele 20 de zile că nu trebuie să le depășiți. Prim-procurorul are la dispoziție alte 20 de zile din momentul primirii plângerii ca să o soluționeze. Poate să o admită și atunci totul e bine că se reia urmărirea penală, însă poată să respingă plângerea. În acest din urmă caz, aveți alte 20 de zile de la data comunicării respingerii să introduceți plangerea la instanta care este competenta să judece cauza în fond (judecătorie, tribunal, curte de apel, depinde de infracțiune), competenta fiind a judecătorului de cameră preliminară din cadrul acelei instanțe.

inam_ro, utilizator
Vreți să spuneți PARCHETUL de pe lângă judecatoria sectorului x, nu? Că nu există noțiunea de tribunal de pe lângă judecătorie. Există judecătorie și parchet de pe lângă judecătorie, respectiv tribunal și parchet de pe lângă tribunal.

Dacă parchetul de pe lângă judecatoria sectorului x a dat clasare, atunci vă adresați judecătoriei sectorului x.

De asta trebuie să știți clar din ce parchet era procurorul care a dat clasare.
Din ce înțeleg e de la parchetul de pe lângă judecătorie, deci va adresati secției penale a judecatoriei din același sector.

inam_ro a scris:

Va multumesc.

Asa am facut, am formulat in 20 zile plangere impotriva ordonantei catre organul ierarhic superior si anume catre prim -procuror la Tribunalul de pe langa Judecatoria Sectorului x ( de acolo am primit ordonanta de clasare impotrivacareia am formulat plangerea ).
Problema e ca, dupa aproape 3 luni,nu am primit niciun raspuns. Am timp 6 luni sa ma adresez "instantei competente". Eu am primit clasarea de la Trib Judecătoriei Sectorului x. Este vorba de o fapta penala infractiune cu inchisoare. Care este "instanta competenta" ? Judecatoria Sectorului x, Tribunalul sau Curtea de apel? E pentru sectia penal.

Va multumesc!

Ștefania_26 a scris:

Bună ziua!
Mai întâi trebuie să faceti plângere împotriva soluției de clasare în termen de 20 de zile de la data când vi s-a comunicat copia actului privind soluția la prim-procurorul parchetului (mai exact la procurorul superior celui care a dat clasare). Aveți grijă cu cele 20 de zile că nu trebuie să le depășiți. Prim-procurorul are la dispoziție alte 20 de zile din momentul primirii plângerii ca să o soluționeze. Poate să o admită și atunci totul e bine că se reia urmărirea penală, însă poată să respingă plângerea. În acest din urmă caz, aveți alte 20 de zile de la data comunicării respingerii să introduceți plangerea la instanta care este competenta să judece cauza în fond (judecătorie, tribunal, curte de apel, depinde de infracțiune), competenta fiind a judecătorului de cameră preliminară din cadrul acelei instanțe.