Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Chemare in judecata la contencios administrativ sau ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Chemare in judecata la contencios administrativ sau penal?

Chemare in judecata la contencios administrativ sau la sectia penala? Am primit o ordonanta de clasare de la Parchet pentru o fapta penala.

Carei instante ma adresez pentru desfiintarea ordonantei si reinceperea urmaririi penale? Celei de Contencios Administrativ sau celei penale?

Mentionez ca am facut procedura prealabila ( plangere contra clasarii la Parchet) in 20 zile pt care nu am primit raspuns. Stiu ca pentru lipsa raspunsului ma pot adresa in Contencios, insa eu doresc impotriva Ordonantei de clasare , desfiintarea acesteia. Cineva mi-a spus ca pentru Ordonantele din penal nu ma pot adresa in Contencios , ci doar la penal, asa este? Dacă da, in ce lege , articol scrie?

Va multumesc!
inam_ro, utilizator
Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim- procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.
Bună ziua! Nu aveți ce sa faceți în contencios. Dacă prim procurorul unității de parchet nu a răspuns în termenul legal, va puteți adresa cu plângerea împotriva soluției de clasare la instanța competenta .
Asta intrebam: plangerea impotriva ordonantei de clasare carei instante o adresez? Care este instanta compenenta?

adrian@13 a scris:

Bună ziua! Nu aveți ce sa faceți în contencios. Dacă prim procurorul unității de parchet nu a răspuns în termenul legal, va puteți adresa cu plângerea împotriva soluției de clasare la instanța competenta .

Da, am facut ce spuneți. Am formulat plangerea impotriva clasarii catre prim procruror. Au trecut aproape 3 luni si nu am primit raspuns. Deci trebuie sa ma adresez instantei competente. Dar care e instanta competenta?

Ordonanta de clasare a venit de la Parchetul de pe lângă Judecatoria Sectorului x.

Ma adresez acum Judecatoriei Sectorului x, Tribunalului sau Curtii de Apel? La sectia penal? Care e "instanta competenta" careia sa ma adresez?

Cornel Vasile a scris:

Plângerea împotriva măsurilor luate sau a actelor efectuate de procuror ori efectuate pe baza dispoziţiilor date de acesta se rezolvă de prim- procurorul parchetului sau, după caz, de procurorul general al parchetului de pe lângă curtea de apel ori de procurorul şef de secţie al parchetului.

inam_ro, utilizator
Competența este materială sau teritorială. In cazul dumneavoastră, dacă cercetările au fost făcute de Parchetul de pe lângă Judecătoria X, inseamnă că acea unitate este competentă atât material cât și teritorial. Puteți formula plânegrea oricând ( in cazul depăsirii termenului legal de soluționare), dar nu mai târziu de 20 de zile de la data comunicării.

Art. 340

Plângerea împotriva soluţiilor de neurmărire sau netrimitere în judecată

(1) Persoana a cărei plângere împotriva soluţiei de clasare sau renunţare la urmărirea penală, dispusă prin ordonanţă sau rechizitoriu, a fost respinsă conform art. 339 poate face plângere, în termen de 20 de zile de la comunicare, la judecătorul de cameră preliminară de la instanţa căreia i-ar reveni, potrivit legii, competenţa să judece cauza în primă instanţă.

(2) Dacă plângerea nu a fost rezolvată în termenul prevăzut la art. 338, dreptul de a face plângere poate fi exercitat oricând după împlinirea termenului de 20 de zile în care trebuia soluţionată plângerea, dar nu mai târziu de 20 de zile de la data comunicării modului de rezolvare.