Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport pentru bebelus?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport pentru bebelus?

buna ziua,
as dori sa stiu daca pentru copilul meu de 6 saptamani am nevoie de pasaport , doresc sa calatoresc cu el in cipru. sunt suficiente certificatul copilului de nastere si buletinul meu? in cazul in care tatal copilului nu este in tara ( ne asteapta in cipru) am nevoie de o imputernicire de la el pentru a scoate copilul din Romania?
Trebuie sa aiba pasaport.
Daca numele tatalui e trecut pe certificatul de nastere trebuie sa aveti o procura din partea lui ca sa iesiti din tara cu minorul.
Poate sa o faca si in Cipru, vi-o trimite prin posta/dhl/curier in original, o traduceti legalizat aici la un notar.
buna ziua!
va trebuie o declaratie autentificata din partea tatalui din care sa rezulte ca este de acord cu eliberarea pasaportului simplu pe numele copilului sau minor, si in aceeasi declaratie tatal isi poate da si acordul cu privire la calatoria acestuiain Cipru insotit de catre mama sa.