Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt barbat in varsta 40 am urmatoarele diagnostice: ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt barbat in varsta 40 am urmatoarele diagnostice: hipocortizolism ...

Sunt barbat in varsta 40 ani am urmatoarele diagnostice: hipocortizolism iatrogen..hipotiroism postprocedural..obezitate grad 3..dislipidemie in trat..diabet zaharat 2..psoriazis vulgar..exema hiperkeratozica..steatoza hepatica. . Apnee in somn.. gușa multinodulara LDD ..hipertensiune secundara...doresc sa stiu daca la aceste diagnostice ma incadrez intr un grad de hanticap vizavi de un certificat eventual pensie ..multumesc
Username 50, utilizator
La grad de HANDICAP nu cred că vă încadrați, sunt niște criterii cum ar fi vârsta când s-a ivit handicapul, plus că nu orice boală este și handicap.

Dacă ați lucrat cu forme legale câțiva ani, poate o să puteți obține o pensie de invaliditate, dacă COMISIA de expertiză medicală o să vă încadreze într-un anume grad de INVALIDITATE.

Să nu confundați HANDICAPUL cu INVALIDITATEA.
Dapix, utilizator
La cate zile de internare te baga intr o comisie medicala?

Dapix a scris:

La grad de HANDICAP nu cred ca va încadrați.
Poate o să puteți obține o pensie de invaliditate, dacă COMISIA de expertiză medicală o să vă încadreze într-un anume grad de INVALIDITATE.

Să nu confundați HANDICAPUL cu INVALIDITATEA.

Concediile medicale pentru incapacitate temporară de muncă se acordă pe o durată de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotite de la prima zi de îmbolnăvire. (2) Începând cu a 91-a zi, concediul medical se poate prelungi până la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurărilor sociale, după caz.

Dacă în prezent nu lucrați, întrebați medicii specialiști, care trebuie să vă facă REFERAT pentru fiecare afecțiune în parte.
Întrebați medicii, câte internări vă trebuie ca să nu vă respingă comisia de expertiză.
Dapix, utilizator