Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aș avea o întrebare: Băiatul meu care este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aș avea o întrebare: Băiatul meu care este Informatician în ...

Aș avea o întrebare: Băiatul meu care este Informatician în Învățământul preuniversitar, când va avea 10 ani vechime, va beneficia de sporul de stabilitate? Acest spor se acordă la tot personalul care are 10 ani vechime în învățământ sau nu este o regulă? Din câte știu, este 15%.
Florey, utilizator
Legea 153/2017 nu mai prevede existenta sporului de stabilitate.
Am înțeles. Nu va mai primi. Dar cine la avut înainte de adoptarea legii din 2017, îl păstrează sau s-a scos de la toți angajații?
Il pastreaza ...
Vă mulțumesc pentru răspuns. Foarte frumos și echitabil! Cel care a avut ,,norocul" să împlinească 10 ani vechime după adoptarea legii are salar cu 15% mai mic decât colegul care are o vechime cu câteva luni mai multă, dar nu era emisă legea în acea perioadă, în condițiile în care prestează aceeași muncă! Minunat!!! Ăsta e respectul pentru cetățeanul român și apoi să muncești cu drag și cu dedicație....
Degeaba ne spuneti noua, spuneti-le celor care adopta astfel de acte normative ..