Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Lucrez intr-o companie Directorul ma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Lucrez intr-o companie Directorul ma ameninta cu reclamatii ...

Buna ziua,
Lucrez intro companie
Directorul ma ameninta cu reclamatii facute de colegii si de la clienti si imi cere sa imi dau demisia
Eu nu am primit nici o reclamatie decat am fost invitat la o discutie.
Ce pot face?
Angajatorul este obligat sa imi dea reclamatile ?
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

Puteti sesiza ITM-ul local cu privire la demisia sugerata de catre angajator sau instanța judecătorească, solicitând anularea demisiei, dacă aceasta a fost provocată de angajator.

2. Angajatorul nu este obligat sa va dea reclamatiile.

3. Daca se va ajunge la cercetarea disciplinara, atunci trebuie sa stiti ca : În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere comisiei sau persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un consultant extern specializat în legislația muncii sau de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru sunteti.