Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... D212 - vanzare fier
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

D212 - vanzare fier

Buna ziua, am un PFA prin care desfasor activitati agricole pe baza de norma de venit. In anul 2023 am avut si o factura de vanzare fier, rezultat in urma reparatiilor la utilaje de-a lungul anilor, in valoare de 4.606 lei. Trebuie sa depun rectificatica la D212 pentru aceasta vanzare ? Cum se incadreaza - venit independent sau altceva ? Se plateste si CAS si CASS la aceasta suma, separat de CAS si CASS pe care le achit la venitul din activitate agricola pe baza de norma de venit? Multumesc pentru raspunsuri.
gruianu_andreea, utilizator
Buna ziua! M-ar interesa si pe mine un raspuns in acest sens.