Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa vanzare apartament Buna ziua, Va rog sa imi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa vanzare apartament Buna ziua, Va rog sa imi spuneti ce taxa ...

Taxa vanzare apartament
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce taxa plateste vanzatorul unui apartament?

Va multumesc
Se plateste impozit pe vanzarea apartamentului. Procentul este 1% din valoare, daca apartamentul a fost achizitionat (mostenit)intr-o perioada de timp de cel putin trei ani, Daca achizitia sau certificatul de mostenitor a fost obtinut intr-o perioada mai mica de trei ani, se plateste 3% din valoarea de vanzare. Acest impozit va fi platit catre notarul care face actele de vanzare-cumparare. Notarul urmand sa vireze suma catre stat. In plus se plateste o taxa pentru emitere certificat energetic (in jur de 300 de lei). Acest certificat este emis de o persoana autorizata.