Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de handicap al unei persoane fara nici un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de handicap al unei persoane fara nici un venit ...

Indemnizatia de handicap al unei persoane fara nici un venit poate fi supusa executarii silite ? Din ce mai traieste neavand venituri? Ce spune legea?. Multumesc.
Formulati contestatie la executare, in termen.
Cine este creditorul? cine va executa? Si entru ce suma?
Art 729 Cod de Procedura Civila
.......
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensația acordată salariaților în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziții legale, precum și sumele cuvenite șomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligație de întreținere și despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.

In speta,nu poate fi poprita.
Problema se complică la cei care încasează indemnizația de handicap prin cont bancar.

Executorul sau ANAF dacă blochează contul curent, debitorul nu mai poate scoate nici indemnizația care potrivit legii este nepopribilă.

Deci rezolvarea va fi tot la instanță, prin contestație la executare.
Dapix, utilizator