avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de handicap al unei persoane fara nici un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de handicap al unei persoane fara nici un venit ...

Indemnizatia de handicap al unei persoane fara nici un venit poate fi supusa executarii silite ? Din ce mai traieste neavand venituri? Ce spune legea?. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:24, 17 Februarie 2024
Formulati contestatie la executare, in termen.
Cine este creditorul? cine va executa? Si entru ce suma?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art 729 Cod de Procedura Civila
.......
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensația acordată salariaților în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziții legale, precum și sumele cuvenite șomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligație de întreținere și despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.

In speta,nu poate fi poprita.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Problema se complică la cei care încasează indemnizația de handicap prin cont bancar.

Executorul sau ANAF dacă blochează contul curent, debitorul nu mai poate scoate nici indemnizația care potrivit legii este nepopribilă.

Deci rezolvarea va fi tot la instanță, prin contestație la executare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Februarie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire cu contestatie adrianagvr adrianagvr Buna ziua. in urma neachitarii unui credit am poprire pe salariu. Am facut contestatie la executare de pe data de 7.02. Au trecut 45 de zile si nu am primit ... (vezi toată discuția)
Poprire naxi28 naxi28 am poprire pe salariu in cazul cand sant disponibilizat prin ordonanta si primesc o suma de bani drept compensatie este supusa si aceasta popririi? (vezi toată discuția)
Rate bancare oprite din ajutorul de somaj danyel4269 danyel4269 Rate bancare oprite din ajutorul de somaj Este legal ca banca sa-mi opreasca toata suma imdemnizatiei de somaj,pentru intarziere plata rate credit? (vezi toată discuția)