Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Modificare PUZ abuziva din P+1 sau P+M pentru a crea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Modificare PUZ abuziva din P+1 sau P+M pentru a crea blocuri ...

In zona in care voi locui (zona de case cu PUZ regim de inaltime maxim P+1 sau P+M. Momentan, niste oameni cu ceva terenuri aflati in mijlocul zonei de case, au dat in judecata primăria pentru ca nu au primit acordul vecinilor de a construi blocuri mai mici (P+2 si P+2+M).

1. Care ar fi sansa de a castiga in instanta, avand in vedere ca in zona majoritatea caselor au parter, si mai putine etaj sau mansarda?
2. In cazul in care se schimba PUZ-ul, ce este de facut? Toti vecinii si localnicii din zona de case sunt nemultumiti. Data primaria in judecata (cum a facut si specimenul mizer)?
jzkm, utilizator
Atentie la limbaj!
Depinde cum e formulata actiunea si ce acopera ea. Pare ciudat ca dai in judecata primaria fiindca niste persoane fizice n-au fost de acord. Daca PUZ-ul va fi gasit ca ilegal, va fi anulat si va trebui refacut. Asta nu inseamna ca tehnic va diferi de primul, daca cei care au refuzat sa-si dea acordul vor starui in decizia lor. Poate ar fi bine sa constituiti o asociatie civica si eventual sa va luati un avocat, consultant.
adriandimitriu, utilizator