Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie de mansarda la casa din caramida doar cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie de mansarda la casa din caramida doar cu parter

Va rog sa-mi spuneti,daca vecinul meu a depus o cerere de autorizatie pentru constructia unei mansarde deasupra imobilului sau, care este din caramida doar cu parter,poate primi autorizatia fara acordul meu?Intreb aceasta deoarece intre imobilele noastre care sant paralele,fata in fata si pe aceasi lungime, este o distanta de doar 4m,iar aceasta constructie, daca se realizeaza, mi-ar crea un disconfort de lumina si intimitate,ceea ce cred ca nu-si doreste nimeni. Va multumesc anticipat ptr.un raspuns corect si explicit
mihaicopacescu a scris:

Va rog sa-mi spuneti,daca vecinul meu a depus o cerere de autorizatie pentru constructia unei mansarde deasupra imobilului sau, care este din caramida doar cu parter,poate primi autorizatia fara acordul meu?Intreb aceasta deoarece intre imobilele noastre care sant paralele,fata in fata si pe aceasi lungime, este o distanta de doar 4m,iar aceasta constructie, daca se realizeaza, mi-ar crea un disconfort de lumina si intimitate,ceea ce cred ca nu-si doreste nimeni. Va multumesc anticipat ptr.un raspuns corect si explicit

Va rog frumos,pot primi un raspuns la intrebarea pusa in forum?
Deoarece există dreptul de proprietate , prin acest drept se înţelege dreptul de a se bucura şi a dispune de un lucru în mod exclusiv şi absolut.cu respectarea limitelor legale. În cazul d-voastră, vecinul are dreptul să solicite mansardarea casei proprietatea lui, avţnd în vedere că potrivit Regulamentului de urbanism , probabil se înscrie în PUZ al localităţii respective+ p+mansardă, iar ANEXA 1 a Legii 50-1991, nu prevede obligativitatea obţinerii acordului vecinului decât în cazul în care ar construi altceva decât există în vecinătate. Mai există şi distanţa menţionată de d+voastră ,de 4m aşa că nu are de ce să vă solicite acordul.
Ar însemna un abuz al dreptului de proprietate .
Va multumesc frumos ptr. raspuns,dar am fost inteles gresit asupra faptului ca intradevar, distanta este de 4m intre imobile,dar de la hotar are doar 2m.Am inteles ca legal distanta de la hotar la constructie trebuie sa fie 1/2 din inaltimea cladirii.Eu respect dreptul de proprietate,dar prin aceasta constructie eu pierd dreptul de intimitate in curtea mea,confortul de lumina si altele.Daca toti vecinii am ridica constructii cu etaje si mansarde pe terenuri cu deschideri de7si 8m,atunci la un cutremur se aplica principiul dominoului.Parcelarea terenurilor a fost facuta ptr. constructia de case si nu de vile sau blocuri.Astept in continuare raspunsul dumneavoastra.
Buna ziua, pe langa cele spuse pana acum, doar pot sa adaug ca, conform Regulamentului general de urbanism:
Înălțimea construcțiilor:
(1) Autorizarea executării construcțiilor se face cu respectarea înălțimii medii a clădirilor învecinate și a caracterului zonei, fără ca diferența de înălțime să depășească cu mai mult de două niveluri clădirile imediat învecinate.
(2) În sensul prezentului regulament, clădiri imediat învecinate sunt cele amplasate alăturat, de aceeași parte a străzii.
(3) Fac excepție de la prevederile alin. (1) construcțiile care au fost cuprinse într-un plan urbanistic zonal, aprobat conform legii.

Deci daca aceasta zona nu este prevazuta ca si exceptie in PUG, vecinul are tot dreptul sa faca mansardarea fara acordul dv.
equia, utilizator