Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecinul vrea sa-si construiasca o cladire care imi ia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecinul vrea sa-si construiasca o cladire care imi ia tot soarele

vecinul doreste sa construiasca o cladire, iar prin aceasta eu voi fi privat de lumina soarelui cel putin 2/3 din zi. Mentionez ca pe partea de unde rasare soarele ma invecinez cu doua blocuri de locuit iar singurul spatiu pe unde casa mea primeste lumina soarelui este zona in care urmeaza ca vecinul sa construiasca acea cladire.
Pot sa impiedic in vreun fel construirea acelei cladiri?
Daca are autorizatie de constructie si respecta regimul de inaltime ,precum si retragerile stabilite prin certificatul de urbanism,nu prea aveti ce sa i faceti.
nu este nici o reglementare care sa prevada in mod expres ca trebuie sa-mi dau si eu acordul?
Distanţa între 2 clădiri trebuie să fie jumătate din înălţimea clădirii dar nu mai mică de 3m. Acestea fiind condiţiile de însorire, dispuse prin O.536-1997 al ministrului sănătăţii. şi arătate şi în Regulamentul general de urbanism. Nu are de ce să vă ceară acceptul atâta vreme cât respectă aliniamentul dispus prin C.U. Acest accept este necesar pentru construcţii pe calcan, pentru distanţe mai mici decât cele prevăzute de cod civil, etc.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, chiar daca din pacate nu gasesc nici o cale de scapare.
Sarbatori Fericite