Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul pensiei

Buna ziua!
Cine ma poate ajuta cu calculul pensiei, va rog?
CNPP ofera acest serviciu?
Trebuie sa gasesc un contabil?
Multumesc! :)
Daca - asa cum afirmati - ceea ce va intereseaza este cu cat va va creste pensia daca va platiti un plus de 6 ani pentru stagiul de cotizare , e cat se poate de simplu de aflat : veti plati 3300 lei x 25% x 72 luni = 59400 lei . Pentru acest stagiu de cotizare platit , veti obtine : 3300 ( venitul minim asigurat ) : 7567 ( salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de Stat ) x 6 ani = 2,61662 puncte de referinta , adica o valoare de 212 lei ( la VPR de 81 lei , pentru 2024 ) . In 2025 nu se cunoaste ce valoare va avea VPR , dar nu cred ca va fi o diferenta cat sa conteze la nici 3 puncte . Pensia pentru perioada anterioara - in acest context ( al maririi sau nu al stagiului de cotizare ) - nu prea are relevanta , oricum pentru acei ani nu puteti schimba nimic . PS. Daca chiar doriti , imi scrieti pe mesaj privat si pot sa va arat cum sa va calculati dvs. punctajul pentru cei 10 ani . E ceva de munca ...
Multumesc mult!
Cum se face ca vad multe companii de contabilitate care fac reclama ca pot calcula pensiile in avans?
Cu multumiri anticipate,
Leellie
Multumesc mult!
Asta inseamna ca pensia lunara ar deveni [pensia pentru cei 10,5 ani] + 212 lei, corect?
Da, ma intereseaza sa calculez si cifra pentru cei 10,5 ani - am multe variatii de salariu in acest timp, cred ca nu este numai punctajul acela de calculat.
Va voi contacta.
Multumesc!
Leellie, utilizator
Asa este , la pensia pentru cei 10,5 ani , s-ar adauga acei 212 lei . Dupa cum puteti observa , investitia dvs. de 59400 lei va fi recuperata ( prin plusul pe care il da la pensie ) in 280 luni , adica peste 23 ani de pensie . Personal , sunt de parere ca nu merita ...
Da, facusem si eu calculul acesta, mii de multumiri!