Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul pensiei

Buna ziua!
Cine ma poate ajuta cu calculul pensiei, va rog?
CNPP ofera acest serviciu?
Trebuie sa gasesc un contabil?
Multumesc! :)
Dl. Cornel Vasile, am aproximat cuantumul lunar al pensiei in jur de 600 lei.
Cei ce nu au domiciliul in România au dreptul la indemnizatia sociala?
Daca da, indemnizatia inlocuieste pensia calculata pe baza celor 10,5 ani lucrati sau se adauga la acea pensie?
Multumesc anticipat! :)
Leellie, utilizator
1. Beneficiază de indemnizația socială pentru pensionari, pensionarii sistemului public de pensii și pensionarii sistemului militar de pensii cu domiciliul în România, indiferent de data înscrierii la pensie, dacă nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub nivelul indemnizației sociale pentru pensionari.

2. Condiții necesare pentru obținerea indemnizației sociale pentru pensionari:
- să aibă calitatea de pensionar al sistemului public de pensii, indiferent de data înscrierii la pensie;
- să aibă domiciliul în România;
- nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub 1.281 de lei
Exact! Am citit asta in Ordonanța de urgență nr. 6/2009 publicata pe situl Ministerului Muncii:
[ link extern ]

Cu toate acestea, stiind ca m-am mutat in Canada dupa ce-am lucrat 10,5 ani in tara, dvs. ati spus mai sus: "Pensia din tara va fi mica , astfel incat veti primi indemnizatia sociala pentru pensionari."

Deci, intrebarea mea ramine: daca pensia calculata pe baza celor 10,5 ani de vechime in tara este in jur de 600 de lei, aceasta este suma totala pe care o voi primi din România?

Multumesc!
Leellie, utilizator
Daca am cartea de munca la purtator, trebuie sa vin in România ca sa se treaca toate datele in sistemul de pensii, sau se poate face acest lucru din Canada? Multumesc multl!
In momentul depunerii actelor pentru pensionare in tara se va depune si carnetul de munca