Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua am si eu o intrebare:Daca stie cineva,am: ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua am si eu o intrebare:Daca stie cineva,am: total puncte ...

Buna ziua am si eu o intrebare:Daca stie cineva,am: total puncte 59,21808,.din care,.51,61734 conditii normale de munca,.2,90123 pensie suplimentara(anterior an 2001),.si 4,69951 suplimentare grupe munca ,.Intrebare ,.care dintre aceste puncte dispar dupa recalcularea din Septembrie,.? mentionez caci am indice cor. 1.41 Multumesc pentru un eventual raspuns si daca este si corect ar fi ideal,. cu respect,.
Puteti sa va luati linistit adeverinte pentru veniturile neluate in calcul , nu aveti decat de castigat . Punctajul aferent acestora se calculeaza exact ca in Legea 263/2010 , si , pentru un venit mai mare , e firesc ca si pensia sa fie mai mare . Contrar a ceea ce se aude pe la tv , NU e o lege impotriva pensionarilor , ci una care leaga strans valoarea pensiei de castigurile realizate ( implicit de contributia platita ) si da si un plus celor cu cariere mai indelungate . Pentru 40 ani contributivi veti avea dreptul la 11,25 puncte de stabilitate , care se vor adauga la cele 59 21808 puncte si totalul se va inmulti cu 81 . Daca duceti la Casa de Pensii adeverinte cu venituri in plus , vor fi inca puncte adaugate . Veti avea o pensie frumoasa ...
CHKa, utilizator
Multumesc sunteti draguti,.am sa iau adeverintele si le depun la CAS,.O seara frumoasa va doresc sa aveti,.
Bună ziua,
Nu va supărați unde scrie ca veniturile neluat în calcul pana acum ( fiind nepermanente) se vor transforma în puncte după LG 263 și nu dupa LG 360?
Mulțumesc!
tiberiu1001, utilizator
@tiberiu1001 , ati inteles gresit . Veniturile nepermanente - dovedite cu adeverinte - sunt aducatoare de puncte , conform Legii 360/2023 . Ceea ce eu am spus este ca modul de calcul al punctajului pentru pensie ( aferent veniturilor ) - formula matematica - este identic in Legea 263/2010 si Legea 360/2023 . Doar ca noua lege ia in calcul TOATE veniturile , cea veche - doar unele .
CHKa, utilizator
Buna ziua,
În situația în care veniturile nepermanente sunt obținute în timpul în care ai lucrat în gr. I de munca ce spor la punctaj vei avea. ?
50 % sau. 0,5 puncte / luna / an ?
Mulțumesc !
tiberiu1001, utilizator