Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in răspundere civilă delictuală: repararea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in răspundere civilă delictuală: repararea prejudiciului suferit ca urmare a unei fapte de malpraxis.

Buna seara. Doresc sa deschid actiune separata in răspundere civilă delictuală prin care sa solicit repararea prejudiciului suferit ca urmare a unei fapte de malpraxis. Cererea o intemeiez pe dispoziţiile art. 1349 C. civ. şi pe cele ale art. 1357 şi urm. C. civ. SAU potrivit normelor din Titul xV al Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii?
Va multumesc pentru eventualele lamuriri.
Marcel2017, utilizator