Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acþiune civilã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Acþiune civilã

Bună seara,
Am o serie de întrebări:

1. Dacă în urma efectuării actelor premergătoare de către organele de cercetare ale poliţiei, s-a dispus de către procuror neînceperea urmăririi penale faţă de făptuitor, deoarece acesta a comis infracţiunea în legitimă apărare (loviri sau alete violenţe), iar mai apoi s-a formulat plângere la prim-procurorul parchetului şi în răspunsul primit s-a menţinut soluţia dată de către procurorul de caz, partea vătămată ar putea să deschidă o acţiune în justiţie în faţa instanţei civile?
(Toate acestea au avut loc înainte de intrarea în vigoare a noilor coduri penale.)
2. Există în NCPP vreun impediment cu privire la exercitarea acţiunii civile în acest mod?
3. Dacă este posibilă formularea unei cereri de chemare în judecată, aceasta va fi o acţiune în pretenţii?
4. Participarea la şedinţa de informare privind avantajele medierii este obligatorie şi în această situaţie?

Vă mulţumesc,
Gheorghe Floroiu
GheorgheFloroiu, utilizator
Da, poate fi intentată o acțiune civilă, pe răspunderea civilă delictuală. Parcurgerea unei ședințe de informare privind avantajele procedurii medierii este obligatorie în acest caz.
Vă mulţumesc.
Această acţiune va fi întemeiată pe disp. art. 1349 şi 1357 C. civ., nu?