Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Data inscrierii unui testament in RNNEL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Data inscrierii unui testament in RNNEL

La consultarea RNNEL vad data inregistrarii unui testament sau mi se comunica de catre notarul pe care-l incredintez sa faca consultarea doar existenta sau inexistenta unui asemenea act?
Chiar nu stie nimeni?
Ma intereseaza daca apare in RNNEL cand a transmis notarul sistemului RNNEL ca exista un testament. Nu cand a inregistrat el testamentul (cu testatarul de fata) ci cand a transmis trecut acest lucru in RNNEL.
Ce va interesează mai exact? Dați detalii.
De regula, notarul are obligația de a înregistra testamentul în ziua autentificării acestuia.
O poate face după o ora după trei ore, după 5 ore, unii o fac a doua zi.
Important e ca la decesul testatorului și când se dezbate succesiunea, testamentul respectiv sa apară înregistrat la RNNEL.
Dacă aveți in vedere împrejurare ca o persoana ar putea lăsa mai multe testamente într-o zi, relevanta e data și ora întocmirii fiecărui testament, nu data înregistrării. Iar în cuprinsul testamentului, sunt menționate ora și minutul semnării.
raluk0207, utilizator