Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, sotul meu a fost dat in judecata de catre ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, sotul meu a fost dat in judecata de catre fosta noastra fină in vederea stabilirii paternitatii copiilor ei...

Buna ziua, sotul eu a fost dat in judecata de catre fosta noastra fina, in vederea stabilirii paternitatii copiilor ei, pe care se pare ca ia facut cu sotul meu, nasul ei in timpul casniciei noastre si a ei cu finul nostru. La presat pe sotul meu sa divorteze de mine si sa isi asume responsabilitatea, ceea ce a si facut, dupa aceea ea a declarat ca nu divorteaza si ca interesul ei era ca el sa divorteze, ramanand casatorita cu sotul. Sotul meu sa intors la mine, ne-am recasatorit si am facut 2 copii. Dupa 8 ani am primit citatia cu cererea in judecata. Sau facut testele si a reiesit ca sunt copii lui. Acum ea doreste pensie alimentara si nici o implicare a sotului in viata copiilor, deranjand-o faptul ca sotul doreste sa treaca copii pe numele lui. Continua sa ne ameninte si sa ne agreseze. Sentinta nu sa finalizat, dar el o sa trebuiasca sa plateasca pennsie alimentara din data in care a fost dat in judecata, el nu are salariu fix, la judecatorie i sa cerut dovada de salar pe ultimele 6 luni. Dar a trecut mult timp de atunci, cum o sa se stabilieasca suma de bani platita? Cine o sa ii faca acel calcul din salariu din 2022 de cand a fost dat in judecata? In cat timp trebuie sa plateasca sumele restante?Cum trebuie sa plateasca acele sume? Si ce poate sa faca ca sa poata sa se apropie de copii fara acordul mamei, chiar daca i sa dat custodie comuna la ultima infatisare.
cursed, utilizator
Nu e cazul de cheltuieli inutile, suma aia se va duce și va afecta oricum familia.
Ar fi o idee ca aceeași suma, dat fiind ca salariile soților sunt bunuri comune,sa fie transferata și sotiei ca bun propriu, deci da, nu ar fi rău nici un partaj in care sotia sa aibă ceva mai mult.
Sa depună tatăl acte din care rezulta ca are și alți copii.
Asa va plăti mai puțin la pensie.

Va avea de plătit pe mai mulți ani și va fi executat silit.

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stați să vedem dacă am înțeles corect: avem cuplul căsătorit A+B care cunună cuplul C+D. Dar B și C încep un amantlâc din care rezultă un număr neprecizat de copii, dar sigur mai mult de unul. B divorțează la cererea lui C, ca să-și asume resposabilitatea față de consecințele relației extraconjugale, dar C de fapt își dorește un harem de bărbați la cheremul ei, atât amantul B, cât și soțul D, de care refuză să divorțeze (oare D știe că copiii pe care îi credea ai lui sunt pui de cuc?). Atunci B se împacă cu fosta soție A și se recăsătoresc. Iar A în mod surprinzător are încredere in bărbatul care a înșelat-o sistematic cu fina comună și mai face și 2 copii cu el. Apoi B și C se judecă pe tema paternității copiilor rezultați din amantlâc, al pensiei de întreținere și al dreptului de vizitare.

Știu cum puteți face rost de bani pentru a plăti pensia de întreținere din urmă: vindeți povestea dumneavoastră unor publicitari, ca narativ pentru o campanie de reclame la prezervative.

Alexandru Surcel a scris:

Stați să vedem dacă am înțeles corect: avem cuplul căsătorit A+B care cunună cuplul C+D. Dar B și C încep un amantlâc din care rezultă un număr neprecizat de copii, dar sigur mai mult de unul. B divorțează la cererea lui C, ca să-și asume resposabilitatea față de consecințele relației extraconjugale, dar C de fapt își dorește un harem de bărbați la cheremul ei, atât amantul B, cât și soțul D, de care refuză să divorțeze (oare D știe că copiii pe care îi credea ai lui sunt pui de cuc?). Atunci B se împacă cu fosta soție A și se recăsătoresc. Iar A în mod surprinzător are încredere in bărbatul care a înșelat-o sistematic cu fina comună și mai face și 2 copii cu el. Apoi B și C se judecă pe tema paternității copiilor rezultați din amantlâc, al pensiei de întreținere și al dreptului de vizitare.

Știu cum puteți face rost de bani pentru a plăti pensia de întreținere din urmă: vindeți povestea dumneavoastră unor publicitari, ca narativ pentru o campanie de reclame la prezervative.

Sigur as face ceva bani. Da povestea e un cosmar. Normal eu nu am stiut de paternitatea copilului pe care la-m botezat de altfel dupa aceea au inceput discutii cand “fina” era deja însărcinată a doua oara si bineinteles nici in cele mai negre cosmaruri nu as fi crezut ca e al soțului. Dupa divorț, clar ca eram sigura ca a fost o strategie a ei de a ne despărți mai ales ca nu o interesa de sot decat cat era casatorit. Dupa 8 ani de atunci am primit citatia, ani in care nu am mai avut nici o legatura cu dansa si am aflat de pe la prieteni ca a divorțat si ea si “finul” a cerut test de paternitate. Dupa 2 ani de la rezultatele cu el, ea a intentat proces catre sot. Cand eu aveam deja al doilea copil bebelus.
Domnul Surcel are dreptate si e logic. Povestea poate ar fi buna si de un scenariu de film. Dar cred ca ar trebui sa manifestam compasiune si intelegere fata de aceasta femeie care creste doi cetateni români si ne-a cerut ajutorul. Din analiza celor descrise rezulta ca "sotul" ori are o stare materiala de invidiat, ori niste caracteristici reproductive peste medie, fiindca nu a fost vorba de viol ci cum se spune la divort "din vina ambilor parti", ceea ce a condus la faptul ca dumnealui a avut mare cautare. Asadar , acum, in situatia data, ceea ce poate face mama in cauza este sa minimizeze pagubele. Pentru "sot" e simplu: procentul din venituri se imparte la câti copii sunt, care trebuie intretinuti. Greul intervine la mame, care trebuie sa gospodareasca veniturile pentru a creste copiii in cauza. Succes!