Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nota de receptie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nota de receptie

Am urmatoarea intrebare pentru cine ma poate ajuta.Cum fac o nota de receptie ptr un produs cumparat cu o factura pe care este trecut pretul de 1000 ron apoi discount 800 ron.pret de achizitie 200 ron.Cum inregistrez in raportul de gestiune zilnic si in nota de receptie.produs pe care eu il vand la 250 ron.Multumesc
Eu as proceda in felul urmator:
la pretul de achizitie de 1000 ron , aplic adaos comercial astfel incat pretul de vanzare cu amanuntul va fi 1050 fara tva....discutam de preturi fara tva. Totodata se inregistreaza venituri din discounturi 800 roni....nota contabila trebuie sa fie astfel :
% 401 238
4426 38

3711 % 250
Apoi in momentul in care dvs vindeti acel produs .....il facturati la valoarea de vanzare fara tva de 1050, dar inregistrati totodata si cheltuiala cu discounturile de 800 lei.....astfel din calcule totul este corect. In registrul zilnic va inregistrati cu valoare de 1050 +tva respectiv 1250 adica valoare de vanzare si implicit il veti scade la vanzare cu aceeasi valoare. Nu stiu daca m-ati inteles ca mod de lucru dar ca si calcule am simulat si totul este in regula....venitul din discounturi este anulat apoi de chletuiala cu discounturile, nimic nu este denaturat si inregistrat corect. Ma intereseaza si alte pareri. O seara buna tuturor !
pretul de achizitie este 1000, discountul este un venit
asta am spus si eu cei 800 lei discount reprezinta venituri , iar daca agentul nostru doreste sa vanda cu pretul de 250 real, va acorda discount la randul sau clientului , acea valoare fiind ulterior cheltuiala.
Nu intru in jocul asta. Din ce spuneti, nimic nu justifica reducerea de 80% facuta de furnizor.
Buna.Este situatie reala ,de ex o firma de telefonie face discount la telefoane ptr partenerii sai,care vand telefoanele la abonament la un pret mic.Multumesc