Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nota de receptie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nota de receptie

Am urmatoarea intrebare pentru cine ma poate ajuta.Cum fac o nota de receptie ptr un produs cumparat cu o factura pe care este trecut pretul de 1000 ron apoi discount 800 ron.pret de achizitie 200 ron.Cum inregistrez in raportul de gestiune zilnic si in nota de receptie.produs pe care eu il vand la 250 ron.Multumesc
In functie de cum formulati intrebarea la fel de complet sau incomplet e si raspunsul, oricat de competent e cel ce raspunde. Trebuia sa explicati despre ce e vorba de la inceput.

Marfa (telefonul, in cazul nostru) se inregistreaza la pretul cu amanuntul. Daca in urma efectuarii unui serviciu (incheierea unui abonament de telefonie, in cazul nostru) oferiti marfa gratis sau cu o reducere, se factureaza cu discountul respectiv. Suma respectiva se acopera din ce primiti, ca dealer, de la societatea de telefonie.