Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua.am facut o fapta reprobabila pentru care ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua.am facut o fapta reprobabila pentru care regret.am ...

buna ziua.am facut o fapta reprobabila pentru care regret.am fost depistat in trafic 0,56 in aer expirat.cat va fii in sange? si care sunt consecintele avand in vedere ca nu am avut niciodata o incalcare a legilor
Buna ziua

De obicei in sange este cam dublul valorii de la etilotest.

Art. 336 Cod penal

Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

Lăzăruţiu Lucian, Avocat