Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost depistat la volan cu o alcolemie de 1.20 in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost depistat la volan cu o alcolemie de 1.20 in sange duoa ...

Am fost depistat la volan cu o alcolemie de 1.20 in sange duoa recoltarea probelor , dar nu mi-au suspendat permisul !
Nici nu trebuie, nu e contraventie, aveti dosar penal. E posibil si sa vi-l anuleze..
Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
[ link extern ]