Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator de bloc fara reînnoire atestat de 12 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator de bloc fara reînnoire atestat de 12 ani.

Va rog, am mare nevoie să știu ce pățește un administrator care de 12 ani nu și-a reînnoit atestatul de adm. dar a exercitat activitatea de adm cu CIM si a încasat salarii, prime, măriri de salarii, tot.... I se da amenda sau avertisment ? In cazul amenzii cit este și cine o plătește? Administratorul ? sau se pune pe listele de plata sa o plătim tot noi proprietarii?
Mulțumesc
gabriela constantinescu, utilizator
Cum sa plateasca proprietarii?
Era treaba administratorului sa fie la zi cu actele.
Desi...nu se stie cum interpreteaza primaria...este posibil sa spuna, si pe buna dreptate, ca asociatia trebuia sa verifice pe cine a angajat.
Această situație reintra in art. 348 Noul Cod Penal ???
Exercitarea fără drept a unei profesii sau activităţi Infracţiuni privitoare la regimul stabilit pentru alte activităţi reglementate de lege
CAPITOLUL IV
Infracţiuni privitoare la regimul stabilit pentru alte activităţi reglementate de lege
Art. 348

Exercitarea fără drept a unei profesii sau activităţi

Exercitarea, fără drept, a unei profesii sau activităţi pentru care legea cere autorizaţie ori exercitarea acestora în alte condiţii decât cele legale, dacă legea specială prevede că săvârşirea unor astfel de fapte se sancţionează potrivit legii penale, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.Art. 348 Noul Cod Penal Exercitarea fără drept a unei profesii sa

gabriela constantinescu a scris:

Va rog, am mare nevoie să știu ce pățește un administrator care de 12 ani nu și-a reînnoit atestatul de adm. dar a exercitat activitatea de adm cu CIM si a încasat salarii, prime, măriri de salarii, tot.... I se da amenda sau avertisment ? In cazul amenzii cit este și cine o plătește? Administratorul ? sau se pune pe listele de plata sa o plătim tot noi proprietarii?
Mulțumesc