Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot fi executat silit pe mostenire daca o sa castige ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot fi executat silit pe mostenire daca o sa castige procesul civil?

Buna seara. Am fost dat in judecata pe parte civila conf art 14 si art 15 si art 1353 c civ de catre un administrator al unei societati comerciale, un depozit de deseuri mai exact din Bucuresti deoarece acesta a fost reclamat de catre mine in repetate randuri catre DSP, ANPM, Politie, Garda de Mediu etc si in cele din urma a fost sanctionat pe banda rulanta deoarece au fost constatate anumite nereguli. Acesta incalca Ord Ms 119/2014 si alte reguli de convietuire sociala deoarece prin activitatea sa ne produce disconfort. Din cauza ca am trimis sesizari conf legii 544/2001 si art 51 din constitutia Romaniei, catre institutiile abilitate acesta ma dat in judecata dupa cum am mentionat deja. Urmeaza sa primesc citatie si sa depun intampinarea. Intrebarea mea este, cum este posibil ca cineva care incalca legea si este sanctionat in mod repetat, induce in eroare institutiile statului Roman tot el sa ma dea in judecata, considerati dupa cele mentionate mai sus ca are castig de cauza din cauza ca a fost reclamat? S-au daca acesta castiga deoarece nu ne mai mira nimic in Romania, si sunt obligat la nu stiu ce cheltuieli, pot sa fiu executat silit pe mostenire? Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie? Va multumesc
AlexBu, utilizator
Procesul se judeca în câteva termene,practic nu exista procese care sa se judeca la primul termen(cu anumite exceptii)În funcție de ce probe cere ,acte,martori,întrebări adresate dvs va dura cel puțin câteva înfățișări..
Deci cu alte cuvinte sa inteleg ca in ziua de astazi daca reclami pe cineva catre institutiile statului roman si este sanctionat pentru ca tocmai el incalca legea te trezesti dat in judecata si dupa esti bun de plata daunelor morale si materiale. Bune si legile astea civile ,doar traim in Romania. La noi in tara infractorii te dau in judecata mai nou si culmea tot acestia este posibil sa si castige. Iar noi stam cu depozitele de deseuri in Bucuresti la geamurile noastre la nici 20 metri distanta. “Bune” si legile astea ce sa zic
Tot insistati și insistati...dar direcția e greșită. E dreptul lui sa va acționeze în judecata și dreptul dvs sa va aparati.
Închid subiectul ca e epuizat, zi buna!.
Sa reveniți cu rezultatul.