Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotul meu are un copil dintr o relatie si a recunoscut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotul meu are un copil dintr o relatie si a recunoscut copilul ...

Sotul meu are un copil dintr o relatie si a recunoscut copilul el a facut prin hotărâre judecătorească sa aiba iel dreptul asupra copilului intrebarea este următoarea pot sa fac eu adopție pentru ca am crescut copilul nou nascut acum are 3 ani
Da, în instanță ci acordul părinților naturali.
Ca sa il puteti adopta este necesar acordul parintilor minorului, atat al mamei cat si a tatalui.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Ca sa il puteti adopta este necesar acordul parintilor minorului, atat al mamei cat si a tatalui.

Oare mai trebuie testul ADN facut ?
"Copilul poate fi adoptat de către soţia tatălui numai dacă filiaţia este confirmată prin rezultatul expertizei realizate prin metoda serologică ADN."
Cam da.
gi-jane2, moderator