avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotul meu are un copil dintr o relatie si a recunoscut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotul meu are un copil dintr o relatie si a recunoscut copilul ...

Sotul meu are un copil dintr o relatie si a recunoscut copilul el a facut prin hotărâre judecătorească sa aiba iel dreptul asupra copilului intrebarea este următoarea pot sa fac eu adopție pentru ca am crescut copilul nou nascut acum are 3 ani
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:47, 11 Martie 2024
Da, în instanță ci acordul părinților naturali.
Ca sa il puteti adopta este necesar acordul parintilor minorului, atat al mamei cat si a tatalui.


AV. GABRIELA GERBER a scris:

Ca sa il puteti adopta este necesar acordul parintilor minorului, atat al mamei cat si a tatalui.

Oare mai trebuie testul ADN facut ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Copilul poate fi adoptat de către soţia tatălui numai dacă filiaţia este confirmată prin rezultatul expertizei realizate prin metoda serologică ADN."
Cam da.
Ultima modificare: Luni, 11 Martie 2024
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dorii sa infiez un copil Jimmy74 Jimmy74 Este vorba de o tanara de situatie buna care a ramas insarcinata cu un tip si care nu-si doresc rezultatul ...dragostei lor Eu imi doresc mult un copil dar ... (vezi toată discuția)
Adoptie tanar 23 ani AlinaDumitrache AlinaDumitrache Am un baiat de 23 ani dintr-o casatorie anterioara pe care actualul meu sot vrea sa il adopte. Ne-am casatorit anul acesta, dar am trait in concubinaj de 12 ... (vezi toată discuția)
Adoptia copilului sotului Universul_tau Universul_tau Buna seara! Imi puteti spune, va rog, daca o persoana poate adopta copilul sotului sau? Care este procedura? Care este temeiul juridic al acestei actiuni. ... (vezi toată discuția)