Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul salariu.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul salariu.

Buna seara,

Sunt intro situatie, mai bine spus in contradictoriu cu angajatorul meu care ma plateste cu minim pe economie, 3300 brut, implicit 800 ron tichete de masa. angajatorul sustine ca deducerea 200 de lei aplicata la salariul minim pe economie de catre guvern nu mai este aplicabila deoarece, angajatorul, imi ofera tichete de masa de 800 ron. si venitul meu depaseste minimul pe economie.
Mentionez ca in prezent angajatorul ma plateste cu 2000 de ron net in mana, minus 20% taxele tichetelor de masa.

Multumesc.
george-neagu, moderator
Trebuie indeplinite simultan conditiile:
a) nivelul salariului de baza brut lunar stabilit potrivit contractului individual de munca, fara a include sporuri si alte adaosuri, este egal cu nivelul salariului minim brut pe tara garantat in plata stabilit prin hotarare a Guvernului, in vigoare in luna careia ii sunt aferente veniturile;

b) venitul brut realizat din salarii si asimilate salariilor, astfel cum este definit la art. 76 alin. (1)-(3) din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare, in baza aceluiasi contract individual de munca, pentru aceeasi luna, nu depaseste nivelul de 4.000 lei inclusiv.
In cazul dvs conditia de la pct.b) nu mai este indeplinita (3300+800).