avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, avand in vedere ca tichetele de masa se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, avand in vedere ca tichetele de masa se adauga la ...

Buna ziua, avand in vedere ca tichetele de masa se adauga la brutul realizat, iar valoarea lor depaseste de regula suma de 300 lei, respectiv se depaseste pragul de 4000 pana la care se poate include suma netaxabila de 300, se mai poate vorbi despre o facilitate? Va rog sa imi confirmati includerea tichetelor de masa in venitul brut, care constituie pragul de 4000 in acordarea facilitatii de 300 netaxabili de la 01.07.2024. Multumesc

nivelul salariului brut de bază este de 3.700, dar, cu tot cu alte sporuri și adaosuri (adică venitul brut) să nu depășească 4.000 de lei inclusiv;
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:09, 11 Iunie 2024
Incepand cu iulie 2010, prin Hotararea Guvernului nr. 791/2010 tichetele de masa sunt incluse in randurile veniturilor din salarii si considerate asimilate salariilor prin completarea pct. 68 lit. a) cu liniuta a 8-a care mentioneaza si tichetele de masa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, cei 200 lei netaxabili erau conditionati : a) nivelul ... mihaela-dutu mihaela-dutu Buna ziua, cei 200 lei netaxabili erau conditionati : a) nivelul salariului de bază brut lunar stabilit potrivit contractului individual de muncă, fără a ... (vezi toată discuția)
salariu minim net la 1 iulie 2024 NNicole NNicole Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Salariul minim brut garantat in plata la 1 iulie 2024 va fi de 3.700 lei, netul minim aferent ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca o societate cu angajati ... Camelia53 Camelia53 buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca o societate cu angajati de peste 24 luni, dar care nu au avut salariul minim pana acum ,pot sa aiba incepand de la ... (vezi toată discuția)