Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, avand in vedere ca tichetele de masa se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, avand in vedere ca tichetele de masa se adauga la ...

Buna ziua, avand in vedere ca tichetele de masa se adauga la brutul realizat, iar valoarea lor depaseste de regula suma de 300 lei, respectiv se depaseste pragul de 4000 pana la care se poate include suma netaxabila de 300, se mai poate vorbi despre o facilitate? Va rog sa imi confirmati includerea tichetelor de masa in venitul brut, care constituie pragul de 4000 in acordarea facilitatii de 300 netaxabili de la 01.07.2024. Multumesc

nivelul salariului brut de bază este de 3.700, dar, cu tot cu alte sporuri și adaosuri (adică venitul brut) să nu depășească 4.000 de lei inclusiv;
Incepand cu iulie 2010, prin Hotararea Guvernului nr. 791/2010 tichetele de masa sunt incluse in randurile veniturilor din salarii si considerate asimilate salariilor prin completarea pct. 68 lit. a) cu liniuta a 8-a care mentioneaza si tichetele de masa.