Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somajul tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somajul tehnic

daca un angajat este in somaj tehnic perioada se respectiva se intrerupe vechimea in munca ?
Somajul tehnic este reglementat de art. 53 din Codul muncii si art. 43 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007 - 2010.

Suspendarea contractului de munca din initiativa angajatorului pentru motive economice, tehnologice, structurate are ca efect incetarea temporara a prestarii activitatii salariatului si plata salariului de catre angajator.

In aceasta perioada se suspenda plata salariului, prin salariu intelegand salariul de baza, indemnizatii, sporuri si adaosuri (art. 155 din Codul muncii). In schimb, se plateste o indemnizatie care reprezinta 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, care se suporta din fondul de salarii.

Daca un angajat aflat in somaj tehnic are contractul individual de munca suspendat , isi pastreaza locul de munca si isi pastreaza calitatea de asigurat (in sistemul public de pensii, in sistemul asigurarilor pentru somaj, pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate etc.) .
Ca noutate de ultima ora:
"Executivul a adoptat actul normativ care reglementeaza somajul tehnic pentru anul 2010, a anuntat primul-ministru Emil Boc la briefing-ul de presa sustinut la finalul sedintei de Guvern.

Mai exact, pe perioada suspendarii temporare a activitatii, totale sau partiale, a unui agent economic, statul va sustine de la buget plata tuturor contributiilor de asigurari sociale, urmand ca salariatul sa primeasca 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat. De asemenea, salariatul este scutit de plata impozitului pe venit.
Ministrul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, Mihai Seitan a adaugat ca facilitatile privind somajul tehnic se aplica pentru 90 de zile calendaristice, incepand cu luna februarie."
Sa asteptam publicarea OUG in M.O. si apoi ne dumirim.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane